azmin-ali-4

Mohamed Azmin Ali, Timbalan Presiden Parti Keadilan Rakyat, dilahirkan pada 25 Ogos 1964 di Singapura. Pada tahun 1968, bapanya yang berkhidmatan dengan tentera berpindah ke Selangor bersama keluarga dan sejak itu terus menetap di Kampong Klang Gate Baru, Hulu Kelang, Gombak. Beliau mendapat pendidikan awal di Gurney Road School (2), Kuala Lumpur dari tahun 1971 hingga tahun 1976. Kemudian, beliau meneruskan pelajaran di Sekolah Tinggi Setapak, Kuala Lumpur (1977-1979) dan Institut Teknikal, Jalan Cheras, Kuala Lumpur (1980 – 1981) . Pada tahun 1982, beliau ke Amerika Syarikat untuk melanjutkan pelajaran di Universiti of Minnesota. Beliau lulus pada 1986 dari Kolej Sains dan Kejuruteraan dengan Ijazah Sarjana Muda Sains dalam mata pelajaran Matematik dan juga Economics. Pada bulan Mei 1987, beliau memperolehi Sarjana Pendidikan dalam mata pelajaran Matematik dan juga Ekonomi dari Kolej Pendidikan dan Perkhidmatan Profesion Manusia, Universiti Minnesota.

Sekembalinya ke Malaysia, pada usia 23, Azmin telah dilantik sebagai Pegawai Khas kepada Anwar Ibrahim (1 Oktober, 1987 – April 3, 1989) yang ketika itu merupakan Menteri Pelajaran. Kemudian, pada 4 April, 1989, beliau telah dinaikkan pangkat sebagai Setiausaha Sulit kepada Menteri Pendidikan sehingga 14 Mac 1991. Beliau kekal sebagai Setiausaha Sulit Anwar Ibrahim dan kemudian sebagai Menteri Kewangan (15 Mac 1991 – Februari 1996) dan Timbalan Perdana Menteri (1 Disember, 1993 – September 2, 1998).

Pada bulan April 1997, Azmin berjaya meneruskan Program Latihan Eksekutif dua bulan ke atas Pentadbiran Politik di Kolej St Catherine, Universiti Oxford. Beliau menerima kursus yang meluas dari dons Oxford  termasuk God Loji Highfield, Kolej St. Catherine; Sir Patrick Nairne (bekas Tetap Setiausaha dalam Perkhidmatan Awam) dan Sir Timothy Taman, Pengarah Royal Institut Hal Ehwal Antarabangsa (bekas Komandan Maktab Kajian Pertahanan Diraja) dan diselesaikan dengan cemerlang. Di samping itu, Azmin bertugas di Pejabat Luar dan Komanwel (FCO) di London.

kemasukan Azmin dalam politik telah menimbulkan  gegaran politik ekoran pemecatan dan pemenjaraan Anwar disebabkan tuduhan yang  dicipta. Azmin adalah salah seorang pengasas Parti Keadilan Nasional kemudiannya dinamakan Parti Keadilan Rakyat. Dalam Pilihan Raya Umum Ke-10 (November 29, 1999), Azmin telah dilantik sebagai Ahli Dewan Undangan Negeri Selangor dalam kawasan kelas bandar dan pertengahan Hulu Kelang, jiran Ibu Kota Kuala Lumpur. Beliau dipilih semula dalam Pilihan Raya Umum ke-12 (2008) dan dalam Pilihan Raya Umum ke-13 (2013) dalam kawasan kelas bandar dan menengah atas di Bukit Antarabangsa. Azmin telah berkhidmat tiga penggal sebagai Ahli Dewan Undangan Negeri Selangor.

Azmin telah berjaya dipilih sebagai Ahli Parlimen selama dua penggal sejak 2008. Pada 9 November 2001, Azmin Ali telah dilantik sebagai Naib Presiden Parti Keadilan Nasional dan dipilih semula pada bulan Disember 2004 dan sekali lagi pada Mei 2007. Pada tahun 2010, Kongres Kebangsaan Parti Keadilan Rakyat memilih Azmin sebagai Timbalan Presiden baru dan dia telah dipilih semula pada pemilihan parti yang paling terkini pada tahun 2014. Beliau dikhaskan untuk menjalinkan satu jalinan baru dengan aktivis politik yang komited untuk pelbagai budaya dan demokrasi yang inklusif.

Beliau berkahwin dengan Shamshida Taharin, graduan Kewangan dari University of Minnesota. Pasangan itu mempunyai enam kanak-kanak; Farah Shazliyana (16 Mac 1990), Mohamed Ameer Shazrin (28 Jan 1992), Farah Amira (September 9, 1993), Farah Afifah (10 Ogos 1995), Mohamed Basheer Noor Alhaq (September 21, 2000) dan Mohamed Yusuf Al Sadiq (Oktober 8, 2002).